دستگاه چیلر چیست؟

چیلر یکی از دستگاه‌ های تهویه مطبوع می‌باشد که برای تأمین سرما در محیط‌های مختلف و معمولاً فضاهای وسیع از آن استفاده می‌گردد. تأمین سرما در چیلرها، با جذب گرمای محیط و انتقال آن به یک فضای آزاد انجام می‌شود. از این دستگاه می‌توان هم برای تأمین خنکی ساختمان‌ها استفاده کرد و هم برای صنایعی از قبیل سردخانه‌ها و یخچال‌ های صنعتی. در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که دستگاه چیلر چیست و کار چیلر چیست و انواع آن را به همراه عملکرد آن تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

کار چیلر چیست ؟

عملکرد دستگاه های چیلر بر اساس یک چرخه تکراری شامل تغییر فاز مبرد از مایع به گاز، می‌باشد. در اینجا بهتر است ابتدا کمی درباره مبرد صحبت کنیم. مواد سیالی مانند آب که می‌توانند به‌راحتی تغییر فاز داده و از مایع به گاز و بالعکس تبدیل شوند تحت عنوان مبرد و به‌عنوان ماده‌ی واسطه برای تبادل حرارت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این فرآیند اواپراتور محلی است که تبد مایع به گاز (تبخیر) و جذب حرارت اتفاق میافتد و این چرخه در کندانسور در جهت عکس یعنی میعان ادامه می‌یابد.

 

به همین دلیل است که گفته می‌شود اساس کار و عملکرد دستگاه های چیلر بر مبنای تبخیر است. در اواپراتور های موجود در چیلر ها فشار خلأ حاکم می‌باشد به همین دلیل عمل تبخیر در دماهای پایین نیز رخ خواهد داد. سپس گاز تولید شده با فشار کم وارد کمپرسور گردیده و متراکم می‌شود. حالا این گاز مبرد که دارای فشار و دمای زیادی شده است به کندانسور می‌رود و با هوای خنک یا آب سرد تماس پیدا کرده و عمل میعان رخ می‌دهد. مایع حاصل از میعان با فشار زیاد از کندانسور به سمت شیر انبساط حرکت نموده و فشار و دمای آن پایین می‌آید. مجدداً با حرکت این مایع کم‌فشار به کندانسور و تکرار این چرخه عمل خنک شدن اتفاق می‌افتد. با ادامه مقاله دستگاه چیلر چیست همراه ما باشید.

انواع دستگاه چیلر

چیلر های تراکمی از طریق انرژی الکتریکی و چیلر های جذبی با استفاده از انرژی حرارتی منجر به تولید سرما می‌شوند. البته ما در ادامه این مقاله قصد داریم یکی از انواع دستگاه های چیلر یعنی مدل تراکمی را کمی بیشتر مورد بررسی قرار دهیم؛

عملکرد چیلر های تراکمی به چه صورت است؟

چیلرهای تراکمی یا چیلرهای برقی با استفاده از کمپرسور، آب مورد نیاز برای ایجاد سرمایش محیط را خنک می‌نماید. این چیلرها با انرژی مکانیکی آب سرد تولید می‌کنند و برای این تبرید اکثراً از گازهای CFC, HCFC استفاده می‌نمایند.

اجزا تشکیل‌ دهنده چیلر های تراکمی شامل موارد زیر می‌باشند :

 • دو مبدل حرارتی شامل :
 1. کندانسور (آب‌خنک) : آب موجود در برج خنک‌کننده برای جذب گرمای مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. اواپراتور (هوا خنک) : از محیط بیرون برای خنک‌سازی گاز مبرد استفاده می‌شود.
 • کمپرسور های متعدد
 • شیر انبساط
 • مایع مبرد
 • منبع تأمین برق

انواع چیلر های تراکمی

دستگاه های چیلر تراکمی بسته به نوع کمپرسوری که در آن قرار داده‌ شده است به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند :

 • رفت و برگشتی : این کمپرسور که به پیستونی نیز معروف است با متراکم و داغ کردن مبرد و فرستادن آن به سمت کندانسور سیکل تبرید را انجام می‌دهد. چیلرهایی با کمپرسور رفت و برگشتی، برای محیط‌های بسیار گرم و مرطوب مناسب هستند. این کمپرسور برای مصارف بین 20 تا 125 تن تبرید مورداستفاده قرار می‌گیرند.
 • اسکرال : کمپرسور های اسکرال برای چیلرهای با ظرفیت پایین کاربرد دارند. و معمولاً از چند کمپرسور اسکرال به‌طور هم‌زمان در یک چیلر استفاده می‌شود تا ظرفیت آن افزایش یابد. این چیلرها معمولاً بین 2 تا 25 تن تبرید را پاسخگو می‌باشند.
 • اسکرو : کمپرسور اسکرو یا مارپیچی از دو روتور دوار ساخته‌شده‌اند که یکی از آن‌ها توسط نیروی محرکه‌ای مانند الکتروموتور به حرکت درآمده و عمل تراکم مبرد بین این دو روتور اتفاق می‌افتد. این چیلرها برای ظرفیت‌های بین 50 تا 450 تن و گاهی 800 تن تبرید را نیز پاسخگو هستند.
 • چیلر تراکمی با سانتریفیوژ : چیلرهای تراکمی که لازم است به‌طور مداوم روشن باشند از کمپرسورهای سانتریفیوژ استفاده می‌کنند. این کمپرسورها با سنجیدن دمای محیط سرمای مورد نیاز را تولید نموده و متناسب با نیاز مصرف کننده ظرفیت خود را تغییر می‌دهند. از این کمپرسور در چیلرهایی با نیاز 150 تا 2400 تن تبرید استفاده می‌شود.

تعمیر و نگهداری چیلر :

تعمیرو نگهداری چیلر یکی از مهمترین کارهایی است که برای نتیجه گیری عملکرد بهترچیلر انجام می گیرد. همانند سایر تجهیزات و ماشین مکانیکی که مجموعه ای متصل به هم را برای فرایندی خاص تشکیل میدهند اگر یک قطعه خراب یا کارایی خود را از دست داده باشد روی عمکلرد کل دستگاه چیلر تاثیر مستقیم گذاشته و کارایی دستگاه را بشدت پایین می آورد.

ما به دلایل زیر می گوییم در زمینه تعمیر چیلر بهترینیم :

 • دارای تخصص و تجربه کاری در زمینه تعمیر چیلر
 • تعمیرکاران چیلر در عیب یابی چیلر حرفه ای بودن
 • سابقه زیاد در زمینه تعمیر انواع چیلر جذبی و ترکیبی
 • وقت شناس بودن تعمیرکاران چیلر و تنظیم کردن ساعت کاری خود با مشتریان
 • سرویس دهی در تمامی مناطق تهران و کرج و حومه
 • هزینه‌های منطقی و منصفانه برای تعمیرات چیلر
 • در صورت نیاز استفاده از قطعات معتبر اورجینال و شرکتی